-

Działalność

W dniu 10 września 2020r.  Przewodniczący Konferencji Rektorów Publicznych Uczelni Zawodowych dr hab. Dariusz Surowik, prof. PWSIiP uczestniczył w Spotkaniu Rektorów Uczelni Publicznych wybranych na kadencję 2020-2024 w ramach cyklu NKN FORUM. Podczas spotkania odbyło się kilka paneli dyskusyjnych dotyczących problematyki: ustrój i strategie uczelni, kształcenie, działalność naukowa i jej ewaluacja oraz zarządzanie i finansowanie w perspektywie nowej kadencji rektorskiej. Przewodniczący KRePUZ wziął udział w panelu Kształcenie.

W dniu 7 października 2020r. odbyło się zdalne posiedzenie Prezydium Konferencji Rektorów Publicznych Uczelni Zawodowych, którego tematyką były działania KRePUZ na rok akademicki 2020/2021 oraz dyskusja nad proponowanymi przez KRePUZ propozycjami zmian w ustawie Prawo o Szkolnictwie Wyższym i Nauce.

W dnu 12 listopada 2020r. odbyło się zdalne posiedzenie Prezydium Konferencji Rektorów Publicznych Uczelni Zawodowych, którego tematyką były zagadnienia związane z kształceniem nauczycieli oraz zmiana nazw Publicznych Uczelni Zawodowych. 

W dniu 19 listopada 2020r. Przewodniczący Konferencji Rektorów Publicznych Uczelni Zawodowych dr hab. Dariusz Surowik, prof. PWSIiP wziął udział w Konferencji Ministrów szkolnictwa wyższego państw Europejskiego Obszaru Szkolnictwa Wyższego. Konferencja odbyła się w formule zdalnej.

W dniu 20 listopada 2020r. Przewodniczący Konferencji Rektorów Publicznych Uczelni Zawodowych dr hab. Dariusz Surowik, prof. PWSIiP wziął udział w zdalnym Posiedzeniu Plenarnym Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich. 

W dniu 4 grudnia 2020r. Przewodniczący Konferencji Rektorów Publicznych Uczelni Zawodowych dr hab. Dariusz Surowik, prof. PWSIiP wziął udział w I Ogólnopolskiej Konferencji Naukowej Forum Rozwoju Nauki i Szkolnictwa Wyższego pt. "Strategiczne kierunki reformy systemu szkolnictwa wyższego i nauki" 

W dniu 8 grudnia  2020r. odbyło się zdalne posiedzenie Prezydium Konferencji Rektorów Publicznych Uczelni Zawodowych, którego gościem był dr hab. Przemysław Czarnek, Minister Edukacji i Nauki. Podczas posiedzenia poruszano problematykę zmian w ustawie Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce, problem utraty uprawnień do kształcenia na kierunkach przygotowujących do zawodu nauczyciela, dyskutowano o kształceniu na V poziomie KRK oraz o zmianie nazw Publicznych Uczelni Zawodowych tak, aby wyróżniały się w polskim systemie szkolnictwa wyższego. 

W dniu 17 grudnia  2020r. odbyło się zdalne posiedzenie Prezydium Konferencji Rektorów Publicznych Uczelni Zawodowych którego tematyką było przygotowanie propozycji zmian legislacyjnych w nawiązaniu do spotkania z Ministrem Edukacji i Nauki.

W dniu 17 grudnia  2020r. odbyło się zdalne posiedzenie Prezydium Konferencji Rektorów Publicznych Uczelni Zawodowych którego tematyką było przygotowanie propozycji zmian legislacyjnych w nawiązaniu do spotkania z Ministrem Edukacji i Nauki.

W dniu 11 lutego  2021r. odbyło się wspólne, zdalne posiedzenie Prezydium Konferencji Rektorów Publicznych Uczelni Zawodowych oraz Prezydium Polskiej Komisji Akredytacyjnej.  Tematyką posiedzenia były wspólne obszary współpracy oraz dyskusja nad szczególnymi  warunkami akredytacji w Publicznych Uczelniach Zawodowych oraz problematyka zaliczania praktyk studenckich studentom pracującym. 

W dniu 19 maja 2021r. odbyło się zdalne odbyło się zdalne posiedzenie Prezydium Konferencji Rektorów Publicznych Uczelni Zawodowych. 

W dniu 20 maja 2021r. odbyło się zdalne Zgromadzenie Plenarne Konferencji Rektorów Publicznych Uczelni Zawodowych. Podczas obrad poruszano bieżące sprawy związane z funkcjonowaniem Publicznych Uczelni Zawodowych oraz przegłosowano propozycję stacjonarnego zgromadzenia plenarnego konferencji w czerwcu. 

W dniu 9 czerwca 2021r.  Konferencja Rektorów Publicznych Uczelni Zawodowych była współorganizatorem Forum Jakości 2021 organizowanym przez  Polską Komisją Akredytacyjną. Forum odbyło się w formie zdalnej. Przewodniczący KRePUZ dr hab. Dariusz Surowik w debacie Zmiany w funkcjonowaniu uczelni oraz w debacie podsumowującej Forum Jakości pt.  Jak przygotować uczelnie i pozostałych interesariuszy szkolnictwa wyższego na wieloletnie skutki pandemii? Ponadto Przewodniczący KRePUz był moderatorem panelu Kształcenie na kierunkach o profilu praktycznym, w którym wziął udział przedstawiciel Konferencji Rektorów Publicznych Uczelni Zawodowych dr inż. Jarosław Niedojadło, rektor Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Elblągu.

W dniu 22 czerwca 2021r. odbyło się Zgromadzenie Plenarne Konferencji Rektorów Publicznych Uczelni Zawodowych. Obrady odbyły się w hotelu Artis Loft Hotel, Radziejowice-Parcel. Gościem zgromadzenia plenarnego był dr hab. Przemysław Czarnek, Minister Edukacji i Nauki. Podczas spotkania z Panem Ministrem poruszane były aktualne problemy funkcjonowania Publicznych Uczelni Zawodowych. W szczególności dyskutowano propozycje zmian w ustawie Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce dotyczące kształcenia na kierunkach przygotowujących do zawodu nauczyciela oraz możliwość zmiany nazw przez Publiczne Uczelnie Zawodowe. Pan Minister wyraził zgodę, aby proponowaną w nowelizacji ustawy nazwę Akademia Praktyczna zastąpić, zaproponowaną przez Konferencję Rektorów Publicznych Uczelni Zawodowych, nazwą Akademia Nauk Stosowanych. 

W dniu 7 lipca 2021r. na posiedzeniu Sejmowej Komisji Edukacji, Nauki i Młodzieży procedowane były zmiany w ustawie Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce. Środowisko szkół wyższych zrzeszone w Konferencji Rektorów Publicznych Uczelni Zawodowych reprezentował jej Przewodniczący dr hab. Dariusz Surowik, prof. PWSIiP, który przedstawił propozycje zmian zarówno w kontekście zmiany nazwy uczelni zawodowych na Akademię Nauk Stosowanych, jak również w obszarze proponowanych kryteriów utrzymania uprawnień uczelni zawodowych do kształcenia na kierunkach nauczycielskich. Sejmowa Komisji Edukacji, Nauki i Młodzieży i Nauki przychyliła się do wniosku KRePUZ  i uwzględniła proponowane przez Konferencję zmiany w ustawie Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce.   

W dniu 20 lipca 2021r. przedstawiciele Konferencji Rektorów Publicznych Uczelni Zawodowych spotkali się z posłami i posłankami opozycji. Tematem rozmów były planowane zmiany w ustawie Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce.   Posłowie z uwagą wysłuchali stanowiska oraz zgadzali się z argumentami KRePUZ-u  w sprawie zmiany zapisów ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce, wg których uczelnie zawodowe spełniające odpowiednie kryteria mogą stać się Akademiami Nauk Stosowanych. Uchwalone zmiany pozwolą Publicznym Uczelniom Zawodowym także na prowadzenie kształcenie na kierunkach przygotowujących do zawodu nauczyciela, bez konieczności podpisywania porozumienia z uczelnią akademicką czy konieczności posiadania kategorii naukowej w danej dyscyplinie.

23 lipca 2021 r. Sejm Rzeczypospolitej Polskiej  przyjął zmiany w ustawie Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce.

W dniu 4 sierpnia 2021r. na posiedzeniu Sejmowej Komisji Edukacji, Nauki i Młodzieży procedowane były zmiany w ustawie Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce. 

26 sierpnia 2021 r. Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej dr Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy, która zacznie obowiązywać 21 września 2021 r. Przyjęta ustawa umożliwia uczelniom publicznym i niepublicznym (posiadającym status uczelni zawodowej) i spełniającym określone w ustawie warunki, używania w swojej nazwie wyrazów „akademia nauk stosowanych” oraz określa zasady prowadzenia studiów przygotowujących do wykonywania zawodu nauczyciela, bez konieczności posiadania porozumienia o współpracy przy prowadzeniu tych studiów z uczelniami akademickimi.

Zgodnie z ustawą, uczelnia zawodowa, będzie mogła używać nazwy  „akademia nauk stosowanych”, jeżeli spełnia łącznie następujące warunki:

  • funkcjonuje co najmniej 10 lat;
  • liczba studentów kształcących się w uczelni wynosi co najmniej 250, z czego co najmniej 100 studentów kształci się na studiach stacjonarnych;
  • co najmniej 50% nauczycieli akademickich jest zatrudnionych w tej uczelni jako podstawowym miejscu pracy;
  • prowadzi studia pierwszego lub drugiego stopnia lub jednolite studia magisterskie na co najmniej 5 kierunkach;
  • prowadzi kształcenie na co najmniej 1 kierunku studiów przygotowujących do wykonywania zawodów, o których mowa w art. 68 ust. 1 ustawy – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce, lub kierunku studiów kończących się uzyskaniem tytułu zawodowego inżyniera lub magistra inżyniera;
  • żaden kierunek studiów prowadzonych przez uczelnię nie został oceniony negatywnie w wyniku przeprowadzonej przez Polską Komisję Akredytacyjną oceny jakości kształcenia.

Zmiana nazwy publicznej uczelni zawodowej na nazwę zawierającą wyrazy „akademia nauk stosowanych” może nastąpić, jeżeli rektor poinformuje ministra o spełnianiu przez uczelnię wskazanych warunków, oraz jeżeli uczelnia spełnia łącznie powyższe warunki na dzień przekazania informacji o zmianie nazwy oraz spełniała je w okresie 2 lat akademickich poprzedzających rok akademicki, w którym przekazano informację – w odniesieniu do warunków 2–5 powyżej, natomiast w odniesieniu do warunku 6 w okresie 3 lat akademickich poprzedzających rok akademicki, w którym przekazano informację o zmianie nazwy.

Weryfikacja spełniania przez uczelnię zawodową ww. warunków będzie przeprowadzana na podstawie danych zawartych w Systemie POL-on, na zasadach określonych w ustawie.

Stanowiska

 

 

Publikacje

 

 PWSZ w Polsce